Ядките – пълноценна храна от незапомнени времена
Полезни и вкусни – ядките са незаменим източник на витамини и микроелементи
Какви ядки предпочитате? Бадеми, кашу, лешници, орехи …?
Ядкити имат доказани във времето полезни свойства за организма. Още в Античността те са били храна само за отбраното общество, а на простолюдието е било забранено да ги консумира. Днес техните благоприятни свойства са потвърдени и от науката. Доказано е, че шепа ядки подсилват дейността на мозъка и изобщо на целия организъм. Любопитно за тях е, че намаляват риска от инфаркт и болести, свързани с увеличване на възрастта. Ядките са с високо съдържание на витамини от групите А, B и Е, разнообразие микроелементи – желязо, калций, калий, фосфор и др.
Бадеми
Едни от най-обичаните ядки са бадемите, които съдържат най-голямо количество калций и витамин Е. Освен това са богати на протеини, калий, магнезий, фосфор. Често участват в диети, целящи предпазване на сърцето. Подходящи са при нарушения в зрението, проблеми с бъбреците, висок холестерол, ракови заболявания, хипертония, язви и други. Полезни обаче са сладките бадеми, тъй като горчивите съдържат доста голямо количество ефирни масла, предизвикващи смущения в организма.
Кашу
Една от най-вкусните ядки, която е богата на магнезий, протеини, фосфор, цинк, желязо, витамини от групите А и B. Известно е с противовъзпалителните си свойства и като храна срещу диабета. Любопитно е, че кашуто е костилка в тъмна обвивка, разположена върху жълта или червена ябълка. Ябълката също е ядлива, но е нетрайна и затова се консумира в страните, където расте като Индия, например. Добре е да се внимава с консумацията на кашу, заради количеството оксилати и токсин урушиол, който се съдържа в обвивките на ядките.
Орехи
Орехите са с високо съдържание на витамин C, повече дори и от касиса и цитрусите. Незаменими са за хора с намален имунитет и при настинки. Източник са на: фосфор, фибри, мед, желязо, цинк, йод, витамини А, Е. Друго свойство е укрепването на мускулите и намаляването на събралата се в тях умора след физическо натоварване, благодарение на високото енергийно съдържание. Орехите имат антибактериални свойства и действат противовъзпалително. Притежават и кръвоспиращо действие, което е още едно доказано полезно свойство.
Лешници
Лешникът е плодът на дървото леска. Първите, кото са черпили от полезните му свойства, са били древните рилмляни и гърци. В лешниците се съдържа богат микс от минерали (магнезий, манган, мед, калий, калций, желязо, фосфор, селен и цинк), фибри и витамини от групите А, Е и С.), което ги прави отлични помощници на имунната система срещу настинки и вируси. Те са с понижено съдържание на въглехидрати и затова често присъстват в множество диети. Полезно е да се ядат при диабет, хипертония, честа умора, възпаления на вените и др. Лешниковото масло е отличен помощник за хронични бронхити и за успокояване на нервите.
Фъстъци
Фъстъците са с високо съдържание на фолиева киселина, която спомага за регенериране на клетките. Във фъстъците се съдържат мазнини, които са полезни при стомашни заболявания като гастрит и язва. Те спомагат функционирането на сърцето, нервната система и подобряване на паметта. Съдържат най-голямо количество витамин B3. Не се препоръчва да се консумират от хора, имащи проблеми с бъбреците и жлъчката.